Okrugli sto na temu „Evropske održive vrednosti u poljoprivredi i proces pridruživanja (poglavlje 11)”
Na Univerzitetu Privredna akademija 14.11.2024. godine održan je Okrugli sto na temu „Evropske održive vrednosti u poljoprivredi i proces pridruživanja (poglavlje 11)” u okviru Žan Mone modula Evropske održive vrednosti u zajedničkoj poljoprivrednoj politici.
Okrugli sto otvorili su prof. dr Marijana Carić, predsednica Saveta Univerziteta Privredna akademija i prof. dr Branko Markoski, pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
Prof. dr Marijana Carić istakla je da je Univerzitet Privredna akademija prvi Žan Mone modul dobio još davne 2015. godine te da je trenutni okrugli sto organizovan u okviru trećeg po redu Žan Mone modula koji se realizuje na Univerzitetu Privredna akademija. „Ovo znači da smo uspešno realizovali sve aktivnosti koje su predviđene ovim modulima te da iznova dobijamo nove module.“ Ove godine su otpočela i dva nova Žan Mone modula na Univerzitetu, što je još jedna potvrda da Evropska komisija vidi ostvarene rezultate i vrednuje ih.
Prof. dr Branko Markoski, pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost istakao je važnost učešća visokoškolskih institucija u međunarodnim projektima. “Pregovaračko Poglavlje 11 je izuzetno važno jer, kroz harmonizaciju sa evropskim zakonodavstvom, Srbija ne samo da usklađuje standarde proizvodnje i zaštite životne sredine, već se obavezuje i na podizanje kvaliteta života u ruralnim sredinama”, rekao je sekretar prof. dr Markoski i istakao da Srbija prati evropske standarde i treba da gradi model održivog razvoja poljoprivrede koji odgovara našim specifičnim klimatskim, prirodnim i ekonomskim uslovima.
Prof. dr Jelena Vapa Tankosić, rukovoditeljka projekta i prodekanka za saradnju sa privredom na Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menadžment istakla je ovaj projekat „ima za cilj da podstakne konkurentnost ruralne ekonomije, da našim studentima pruži specijalistička znanja iz održivih principa i unapređenja prirodnih resursa koja su u skladu sa reformama zajedničke poljoprivredne politike Evropske unije. Dakle, naši studenti su ovim projektom dobili besplatne kurseve koji su se održavali protekle tri godine, a pored toga održana je i studentska debata, kao i jedan specijalistički seminar za pčelare o održivoj proizvodnji meda u Evropskoj uniji i za kraj okrugli koji predstavlja krunu naših aktivnosti.“
Nakon otvaranja okruglog stola usledila je panel diskusija u kojoj su pored rukovoditeljke projekta prof. dr Jelena Vape Tankosić učestvovali:
- Prof. dr Radivoj Prodanović, saradnik na projektu, prodekan za nastavu, Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu, Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu;
- Prof. dr Vladimir Medović, saradnik na projektu, Pravni fakultet za privredu i pravosuđe u Novom Sadu, Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu;
- Prof. dr Jegor Miladinović, pomoćnik direktora za naučnoistraživačke poslove Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju;
- Milica Vračarić, direktor Regionalne agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Alma Mons d.o.o. Novi Sad;
- dr Goran Vasić, samostalni stručni saradnik Garancijski fond AP Vojvodine i Predsednik Klastera „Bioekonomija“.
Projekat Žan Mone modul „Evropske održive vrednosti u zajedničkoj poljoprivrednoj politici “ Erasmus + Programme obuhvata, kraće nastavne programe u oblasti studija Evropske unije koji su posebno usmereni na podizanje svesti o važnosti poštovanja održivih evropskih vrednosti u poljoprivredi. Proučavanjem EU modela poljoprivrede i njegove održive ekonomske, društvene i ekološke vrednosti, modul će podstaći i razumevanje budućih obaveza Republike Srbije koje proističu iz otvaranja pregovora u okviru poglavlja 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj.
Modul Žan Mone o održivim evropskim vrednostima u poljoprivredi nadovezuje se na rezultate dosadašnjih aktivnosti i predstavlja nastavak Žan Mone modula „Pristupanje Srbije EU“ i „Primena vrednosti EU u politikama država kandidata“ Univerziteta Privredna akademija.
Odlukom Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA) projekat Univerziteta Privredna akademija je prihvaćen za finansiranje i traje tri godine (2022-2025. godine). U tom periodu svake godine je održano šest specijalističkih kurseva, kao i seminar, studentska debata, istraživački projekat i završni okrugli sto. Rezultati projekta su objavljeni u posebnoj publikaciji.
Predavači na projektu su prof. dr Jelena Vapa-Tankosić (rukovodilac projekta), prof. dr Vladimir Medović i prof. dr Radivoj Prodanović, a koordinator projekta je prof. dr Dragan Soleša.