IPA
IPA – INSTRUMENT ZA PRETPRISTUPNU POMOĆ
Instrument IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance - IPA) uspostavljen je Uredbom Evropskog saveta br. 1085/2006 od 17. jula 2006. godine. Novi jedinstveni instrument za pretpristupnu pomoć za budžetsko razdoblje od 2007. do 2013. godine, objedinjuje dosadašnje pretpristupne instrumente: PHARE, SAPARD, ISPA, CARDS, kao i pretpristupni instrument za Tursku.
Komponente Instrumenta pretpristupne pomoći - IPA su:
- Pomoć tranziciji i izgradnja institucija
- Prekogranična saradnja
- Regionalni razvoj
- Razvoj ljudskih resursa
- Ruralni razvoj.
LISTA PROJEKATA:
1. IPA HUSRB/0901/221/170: Priprema i akreditacija novog master studijskog programa na Fakultetu za ekonomiji u inženjerski menadžment
Projekat “Preparation and accreditation of new Master EU Study Programme in Faculty of Economics and Engineering Management” realizovan je u periodu od 2010. do 2011. godine, čiji je nosilac Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu, Institucija partner University of Szeged, i finansiran je od strane EU. Rukovodilac projekta: prof.dr Marijana Carić. Projekat predstavlja master studijski program Ekonomsko- pravne studije Evropske unije razvijen je u saradnji sa Univerzitetom u Segedinu i predstavlja nov i jedinstven program u Srbiji. Ovaj master program baziran je na potrebama tokova razvoja savremenog društva i stavljen je u okvir aktuelnog procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. Studijski program je kreiran tako da posluži određenim ciljevima koji su u vezi sa nacionalnom strategijom i politikom, a takođe i da proširi spektar potencijalnih mogućnosti za zapošljavanje u Srbiji i EU.
2. IPA 1384/Municipality of Zitiste/84426: Trening za izgradnju kapaciteta
Projekat “Trening za izgradnju kapaciteta” realizovan je u periodu od 02.10.2015. do 22.01.2016.godine, čiji je koordinator Fakultet za primenjeni menadžment, ekonomiju i finansije. U okviru projekta je pripremljen i realizovan materijal za 4 radionice koje su održane u okviru sledećih oblasti: strateško planiranje za lokalni razvoj i razvoj akcionih planova; trening iz oblasti upravljanja projektnim ciklusom; start-up i upravljanje novoosnovanim kompanijama; menadžment ljudskih resursa.
3. IPA HUSRB/1602/41/0146 “Tradicionalni standardni kvalitet - TASQ“ , Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, Univerzitet u Novom Sadu, 2017
Projekat TASQ se realizuje u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije. Koordinator projekta je Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, a partneri na projektu sa mađarske strane su: Eurotender asocijacija i Udruženje za region Homokhatsag, a sa srpske: Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu i Zadružni Savez Vojvodine. Cilj projekta je da poveća konkurentnost, standardizuje kvalitet i omoguće novi promotivni i prodajni kanali tradicionalnih prehrambenih proizvoda. U okviru projekta je uspostavljena originalna prodajna internet platforma sa ciljem da se poveća vidljivost i konkurentnost preduzetnika u ovoj oblasti, a takođe i da se omogući građanima u Srbiji i Mađarskoj da nabavljaju tradicionalne proizvode sa velikim poverenjem. Na projektu je razvijen TASQ sistem obezbeđenja kvaliteta tradicionalnih proizvoda. U zavisnosti od nivoa kvaliteta, tradicionalnim proizvodima će biti dodeljen: Zlatni žig kvaliteta – TASQ, Srebrni žig kvaliteta – TASQ, Zeleni žig kvaliteta - TASQ . Učešće na TASQ projektu proizvođačima tradicionalnih prehrambenih proizvoda omogućava: Standardizaciju kvaliteta i procesa proizvodnje kroz stručne posete, Izveštaj akreditovane laboratorije o kvalitetu i bezbednosti proizvoda, Označavanje proizvoda registrovanim žigom garancije kvaliteta, Savete stručnjaka po pitanju deklarisanja proizvoda, Savete stručnjaka vezane za pakovanje proizvoda – produžetak trajnosti, Povećanje konkurentnosti i poverenja potrošača u kvalitet proizvoda, Intenziviranje distribucije proizvoda putem novih promotivnih i prodajnih kanala. Projektom su obuhvaćeni proizvođači sledećih grupa tradicionalnih proizvoda: med, proizvodi od mesa, proizvodi od voćai povrća, konditorski proizvodi, pasta i pekarski proizvodi, začini i čajevi, mlečni proizvodi, bezalkoholni napici, biljno ulje.
4. Projekat ARCCHAD
Projekat ARCCHAD (Alternativni odgovori na prilagođavanje na klimatske promene za male proizvođače fokusirani na složen ekonomski, ekološki i društveni pristup kroz celokupni lanac vrednosti) ima za cilj podršku malim poljoprivrednicima izgradnjom njihovih kapaciteta i smanjenjem gubitaka izazvanih klimatskim promenama u pograničnim regionima. Implementacija dvogodišnjeg ARCCHAD projekta u saradnji dva partnera iz Mađarske i dva partnera iz Srbije počela je 1. juna 2024. godine. Projekat će biti implementiran uz podršku INTERREG IPA VI-A mađarsko-srpskog programa.
Projektni tim Univerziteta Privredna akademija čine prof. dr Marko Carić, prof. dr Dragan Soleša, prof. dr Svetlana Ignjatijević, prof. dr Jelena Vapa Tankosić i prof. dr Nikola Puvača.